Product#: 10000011750
GTIN#: 00880760017650
Serving Size 6 Meatballs (84g)
About 160 Servings Per Container
Amount Per Serving
190
Daily Value % *
11g
14%
5g
0g
0g
5g
40mg
13%
300mg
13%
6g
2%
2g
7%
2g
Includes 2g Added Sugars
4%
16g
30%
0mcg
0%
50mg
4%
2mg
10%
390mg
8%
2.5 OZ SERVING, About 192 Servings Per Container
70GRM
Daily Value % *
150
Daily Value % *
9g
12%
3.5g
18%
0g
0g
4g
35mg
12%
250mg
11%
4g
1%
1g
4%
1g
0%
Includes 1g Added Sugars
2%
14g
27%
0mcg
0%
40mg
4%
1.8mg
10%
320mg
6%
Five 0.50 oz. Fully Cooked Beef Meatballs Provide 2.00 oz. Equivalent Meat/Meat Alternate For Child Nutrition Meal Pattern Requirements.
*The % Daily Value tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice.
To inquire if a signed copy of the product formulation statement or Child Nutrition statement is available for this item, please contact the Tyson Foodservice Customer Relations Team at 1-800-248-9766. Or email CustomerRelations@tyson.com.
Ground beef (not more than 20% fat), water, textured soy protein concentrate, contains 2% or less of: bell peppers, bread crumbs [bleached wheat flour, soybean oil, dextrose, leavening (sodium acid pyrophosphate, sodium bicarbonate), whey, oleoresin paprika], dextrose, natural flavors (including celery seed extract), nonfat milk, onion, salt, sodium phosphates, tea powder, tomato powder.
Heat product to an internal temperature of 165°F as measured with the use of a meat thermometer.
| Gross Weight | 32.3 lb |
| Net Weight | 30 lb |
| Cube | 1.87 CF |
| Length | 20.63 in |
| Height | 11.88 in |
| Width | 13.19 in |
| TixHi | 7x3 |
| Shelf Life | 455 Days |
| Storage Temp Max/Min | 0°F / 0°F |
Recipe Ideas & Inspiration
TYSON FOODS, INC. TRADEMARKS AND REGISTERED TRADEMARKS ARE OWNED BY TYSON FOODS, INC. OR ITS SUBSIDIARIES.