Product#: 11103410928
GTIN#: 00070606056206
Serving Size 2 Pieces (112g)
About 40 Servings Per Container
Amount Per Serving
250
Daily Value % *
13g
17%
2g
0g
7g
4g
25mg
8%
800mg
35%
19g
7%
1g
4%
0g
Includes 0g Added Sugars
0%
15g
30%
0mcg
0%
20mg
2%
1mg
4%
230mg
4%
*The % Daily Value tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice.
To inquire if a signed copy of the product formulation statement or Child Nutrition statement is available for this item, please contact the Tyson Foodservice Customer Relations Team at 1-800-248-9766. Or email CustomerRelations@tyson.com.
Boneless, skinless chicken breast tenders with rib meat containing: up to 15% of a solution of; water, salt, sodium phosphates.;breaded with: wheat flour, water, salt, contains 2% or less: baking soda, garlic powder, leavening (baking soda), lemon juice solids, maltodextrin, natural flavor, onion powder, palm oil, spices, sugar, wheat gluten, yeast. breading set in vegetable oil.
PREPARATION: Appliances vary, adjust accordingly. Uncooked: For safety, product must be cooked to an internal temperature of 165°F as measured by a thermometer. 5 1/2 - 7 minutes at 350°F from frozen. Do NOT over pack product in basket. Shake the basket occasionally during cooking. For best performance hold product on a sheet pan, uncovered, with a wire rack, above 135°F in a dry heat environment.
| Gross Weight | 10.83 lb |
| Net Weight | 10 lb |
| Cube | 0.81 CF |
| Length | 15.75 in |
| Height | 7.5 in |
| Width | 11.81 in |
| TixHi | 10x9 |
| Shelf Life | 365 Days |
| Storage Temp Max/Min | 0°F / 0°F |
TYSON FOODS, INC. TRADEMARKS AND REGISTERED TRADEMARKS ARE OWNED BY TYSON FOODS, INC. OR ITS SUBSIDIARIES.