Product#: 10703440928
GTIN#: 00023700033932
Serving Size 3 Pieces (96g)
About 149 Servings Per Container
Amount Per Serving
260
Daily Value % *
15g
19%
3g
0g
7g
5g
35mg
12%
400mg
17%
16g
6%
2g
7%
1g
Includes 0g Added Sugars
0%
16g
32%
0mcg
0%
30mg
2%
2mg
10%
610mg
15%
Three 1.14 oz. fully cooked whole grain hot & spicy tender-shaped chicken pattie fritters provide 2.00 oz. equivalent meat/meat alternate and 1.00 oz. equivalent grains for Child Nutrition Meal Pattern Requirements.
*The % Daily Value tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice.
To inquire if a signed copy of the product formulation statement or Child Nutrition statement is available for this item, please contact the Tyson Foodservice Customer Relations Team at 1-800-248-9766. Or email CustomerRelations@tyson.com.
Chicken, water, textured soy protein concentrate, isolated soy protein, seasoning [maltodextrin (from corn), natural flavor, salt, maltodextrin (from potato), yeast extract], sodium phosphates. breaded with: whole wheat flour, enriched wheat flour (enriched with niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), water, sea salt blend (potassium chloride, sea salt), modified corn starch, spices (including celery seed), sugar, wheat gluten, garlic powder, yeast extract, extractives of paprika, onion powder, maltodextrin, leavening (sodium acid pyrophosphate, sodium bicarbonate, monocalcium phosphate), salt, natural flavors, vinegar, starter distillate. breading set in vegetable oil.
Appliances vary, adjust accordingly. 8-10 minutes at 400°F from frozen.
Appliances vary, adjust accordingly. 6-8 minutes at 375°F from frozen.
| Gross Weight | 34.36 lb |
| Net Weight | 31.86 lb |
| Cube | 1.78 CF |
| Length | 23.5 in |
| Height | 8.38 in |
| Width | 15.63 in |
| TixHi | 5x8 |
| Shelf Life | 270 Days |
| Storage Temp Max/Min | 0°F / 0°F |
TYSON FOODS, INC. TRADEMARKS AND REGISTERED TRADEMARKS ARE OWNED BY TYSON FOODS, INC. OR ITS SUBSIDIARIES.