Product#: 10000063896
GTIN#: 00023700059130
Serving Size 1 Piece (130g)
About 34 Servings Per Container
Amount Per Serving
190
Daily Value % *
1g
1%
0g
0g
0g
0g
85mg
28%
900mg
39%
12g
4%
0g
0%
2g
Includes 2g Added Sugars
4%
32g
64%
0mcg
0%
10mg
0%
0mg
2%
500mg
10%
*The % Daily Value tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice.
To inquire if a signed copy of the product formulation statement or Child Nutrition statement is available for this item, please contact the Tyson Foodservice Customer Relations Team at 1-800-248-9766. Or email CustomerRelations@tyson.com.
Chicken tenderloins, water, seasoning (sugar, rice starch, maltodextrin, natural flavors, honey, molasses), modified food starch, seasoning (salt, yeast extract, 2% or less of spice extract), sodium phosphates. breaded with: wheat flour, modified food starch, wheat gluten, yellow corn flour, egg whites, salt, spices (including celery seeds), contains 2% or less of: extractives of paprika, honey, natural flavors , onion powder, paprika, soy lecithin, wheat starch.
COOK FROM FROZEN: Appliances vary, adjust accordingly. Place chicken in fryer basket. Fry for 5 – 7 minutes at 350°F until internal temperature reaches 140°F. Fully Cooked: For safety, product must be cooked to an internal temperature of 140ºF as measured by a thermometer.
| Gross Weight | 10.63 lb |
| Net Weight | 10 lb |
| Cube | 0.61 CF |
| Length | 11.75 in |
| Height | 9.75 in |
| Width | 9.18 in |
| TixHi | 17x7 |
| Shelf Life | 365 Days |
| Storage Temp Max/Min | 0°F / 0°F |
Recipe Ideas & Inspiration
TYSON FOODS, INC. TRADEMARKS AND REGISTERED TRADEMARKS ARE OWNED BY TYSON FOODS, INC. OR ITS SUBSIDIARIES.