Product#: 10000009740
GTIN#: 00071421092400
Product#: 10000009740
GTIN#: 00071421092400
Serving Size 1 Piece (84g)
80 Servings Per Container
Amount Per Serving
200
Daily Value % *
15g
19%
6g
0g
1g
6g
40mg
13%
480mg
21%
3g
1%
2g
7%
1g
Includes 1g Added Sugars
2%
14g
28%
0mcg
0%
50mg
4%
2mg
15%
400mg
8%
*The % Daily Value tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice.
To inquire if a signed copy of the product formulation statement or Child Nutrition statement is available for this item, please contact the Tyson Foodservice Customer Relations Team at 1-800-248-9766. Or email CustomerRelations@tyson.com.
Beef, water, textured soy protein concentrate [soy protein concentrate, caramel colored, zinc oxide, niacinamide, ferrous sulfate, copper gluconate, vitamin a palmitate, calcium pantothenate, thiamine mononitrate (b1), pyridoxine hydrochloride (b6), riboflavin (b2), cyanocobalamin (b12)], contains 2% or less of: dextrose, onion powder, salt, sodium phosphates, spices (including celery seed), yeast extract.
FROM A FROZEN STATE BAKE AT 350°F IN CONVENTIONAL OVEN FOR 14 MINUTES.
FROM A FROZEN STATE BAKE AT 350°F IN CONVECTION OVEN FOR 10 MINUTES.
FROM A FROZEN STATE MICROWAVE ON FULL POWER FOR 1-2 MINUTES. MICROWAVE OVENS VARY. TIMES GIVEN ARE APPROXIMATE.
| Gross Weight | 16.26 lb |
| Net Weight | 15 lb |
| Cube | 0.79 CF |
| Length | 15.88 in |
| Height | 6.63 in |
| Width | 13 in |
| TixHi | 9x6 |
| Shelf Life | 455 Days |
| Storage Temp Max/Min | 0°F / 0°F |
TYSON FOODS, INC. TRADEMARKS AND REGISTERED TRADEMARKS ARE OWNED BY TYSON FOODS, INC. OR ITS SUBSIDIARIES.