Product#: 10000073050
GTIN#: 00880760034596
Serving Size 6 Meatballs (92g)
About 145 Servings Per Container
Amount Per Serving
230
Daily Value % *
16g
21%
7g
0g
1g
7g
60mg
20%
350mg
15%
4g
1%
0g
0%
2g
Includes 1g Added Sugars
2%
17g
32%
0mcg
0%
20mg
2%
2mg
8%
340mg
8%
2.75 OZ SERVING, About 175 Servings Per Container
77GRM
Daily Value % *
190
Daily Value % *
14g
18%
6g
30%
0g
0.5g
6g
50mg
17%
290mg
13%
3g
1%
0g
0%
1g
0%
Includes 1g Added Sugars
2%
14g
27%
0mcg
0%
20mg
2%
1.3mg
8%
280mg
6%
Five 0.55 oz. Fully cooked Beef Meatballs Provide 2.00 oz. Equivalent Meat For Child Nutrition Meal Pattern Requirements.
*The % Daily Value tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice.
To inquire if a signed copy of the product formulation statement or Child Nutrition statement is available for this item, please contact the Tyson Foodservice Customer Relations Team at 1-800-248-9766. Or email CustomerRelations@tyson.com.
Ground beef (not more than 20% fat), contains 2% or less of: bell peppers, bread crumbs [bleached wheat flour, soybean oil, dextrose, leavening (sodium acid pyrophosphate, sodium bicarbonate), whey, oleoresin paprika], dextrose, natural flavors (including celery seed extract), nonfat milk, onion, salt, sodium phosphates, tomato powder.
From frozen state, bake in preheated 350°F conventional oven for 23-25 minutes or until internal temperature reaches 145°F.
From frozen state, bake in preheated 350°F convection oven for 11-13 minutes or until internal temperature reaches 145°F.
| Gross Weight | 32.31 lb |
| Net Weight | 30 lb |
| Cube | 1.87 CF |
| Length | 20.63 in |
| Height | 11.88 in |
| Width | 13.19 in |
| TixHi | 7x3 |
| Shelf Life | 455 Days |
| Storage Temp Max/Min | 0°F / 0°F |
TYSON FOODS, INC. TRADEMARKS AND REGISTERED TRADEMARKS ARE OWNED BY TYSON FOODS, INC. OR ITS SUBSIDIARIES.