Product#: 10000013816
GTIN#: 00071421038163
Serving Size 1 Piece (92g)
About 100 Servings Per Container
Amount Per Serving
200
Daily Value % *
11g
14%
5g
1g
0g
5g
30mg
10%
660mg
29%
12g
4%
1g
4%
7g
Includes 6g Added Sugars
12%
13g
26%
0mcg
0%
40mg
2%
2mg
10%
360mg
8%
One 3.25 oz. Fully Cooked Flame Broiled Rib Shaped Beef Patty with Honey BBQ Sauce provide 2.00 oz. equivalent meat/meat alternate for child nutrition meal pattern requirements.
*The % Daily Value tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice.
To inquire if a signed copy of the product formulation statement or Child Nutrition statement is available for this item, please contact the Tyson Foodservice Customer Relations Team at 1-800-248-9766. Or email CustomerRelations@tyson.com.
Ground beef (not more than 26% fat), water, textured soy protein concentrate, contains 2% or less of: brown sugar, garlic powder, honey, maltodextrin, modified corn starch, natural flavors, natural smoke flavor, onion powder, salt, sodium phosphates, spice, sugar, tea powder, tomato powder, torula yeast, vinegar solids. glazed with: honey bbq sauce [water, tomato paste, sugar, corn syrup, vinegar, salt, molasses, modified corn starch, less than 2% natural flavors, spices (contains celery), honey, natural smoke flavor, garlic powder, onion powder, paprika].
From a frozen state, bake rib patties on pan in preheated conventional oven at 350°F for 13 minutes.
From a frozen state, bake rib patties on pan in preheated convection oven at 350°F for 11 minutes.
Microwave on full power for about 2 minutes. Microwave ovens vary, times given are approximate.
| Gross Weight | 21.93 lb |
| Net Weight | 20.63 lb |
| Cube | 0.79 CF |
| Length | 15.88 in |
| Height | 6.63 in |
| Width | 13 in |
| TixHi | 9x6 |
| Shelf Life | 365 Days |
| Storage Temp Max/Min | 0°F / 0°F |
TYSON FOODS, INC. TRADEMARKS AND REGISTERED TRADEMARKS ARE OWNED BY TYSON FOODS, INC. OR ITS SUBSIDIARIES.