Product#: 10000072062
GTIN#: 00023700062864
Product#: 10000072062
GTIN#: 00023700062864
Serving Size 3 Oz. (84g)
About 53 Servings Per Container
Amount Per Serving
160
Daily Value % *
8g
10%
3g
0g
2g
4g
70mg
23%
550mg
24%
6g
2%
1g
4%
2g
Includes 2g Added Sugars
4%
15g
30%
0mcg
0%
0mg
0%
1mg
4%
450mg
10%
*The % Daily Value tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice.
To inquire if a signed copy of the product formulation statement or Child Nutrition statement is available for this item, please contact the Tyson Foodservice Customer Relations Team at 1-800-248-9766. Or email CustomerRelations@tyson.com.
Chicken thigh pieces, water, contains 2% or less of: brown sugar, dehydrated garlic, extractives of paprika, food starch, garlic powder, maltodextrin, molasses, natural flavors, natural smoke flavor, onion powder, paprika, salt, spices (including celery seed), sugar, tomato powder, vinegar, yeast extract. blanched in vegetable oil.
Thaw product completely under refrigeration. From Thawed: Thaw product completely under refrigeration. Open package contents and spread out in a single layer, on a foil lined baking sheet sprayed with pan release. Bake at 375ºF for 15 to 17 minutes until internal temperature reaches 145ºF.
Thaw product completely under refrigeration. From Thawed: Open package contents onto a foil lined baking sheet, sprayed with pan release. Bake at 375°F until internal product temperature reaches 145°F, approximately 10 minutes.
| Gross Weight | 10.61 lb |
| Net Weight | 10 lb |
| Cube | 0.43 CF |
| Length | 16.31 in |
| Height | 4.63 in |
| Width | 9.75 in |
| TixHi | 10x8 |
| Shelf Life | 365 Days |
| Storage Temp Max/Min | 0°F / 0°F |
TYSON FOODS, INC. TRADEMARKS AND REGISTERED TRADEMARKS ARE OWNED BY TYSON FOODS, INC. OR ITS SUBSIDIARIES.