Product#: 10000072060
GTIN#: 00023700062840
Serving Size 3 Oz. (84g)
About 53 Servings Per Container
Amount Per Serving
150
Daily Value % *
8g
10%
3g
0g
2g
4g
75mg
25%
420mg
18%
2g
1%
0g
0%
0g
Includes 0g Added Sugars
0%
16g
32%
0mcg
0%
0mg
0%
1mg
4%
420mg
8%
*The % Daily Value tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice.
To inquire if a signed copy of the product formulation statement or Child Nutrition statement is available for this item, please contact the Tyson Foodservice Customer Relations Team at 1-800-248-9766. Or email CustomerRelations@tyson.com.
Chicken thigh pieces, water, contains 2% or less of: food starch, garlic powder, maltodextrin, natural flavors, natural smoke flavor, onion powder, salt, spices (including celery seed), sugar, tomato powder, vinegar, yeast extract. blanched in vegetable oil.
Thaw product completely under refrigeration. From Thawed: Thaw product completely under refrigeration. Open package contents and spread out in a single layer, on a foil lined baking sheet sprayed with pan release. Bake at 375°F for 15 to 17 minutes until internal temperature reaches 145°F.
Thaw product completely under refrigeration. From Thawed: Open package contents onto a foil lined baking sheet, sprayed with pan release. Bake at 375°F until internal product temperature reaches 145°F, approximately 10 minutes.
| Gross Weight | 10.66 lb |
| Net Weight | 10 lb |
| Cube | 0.43 CF |
| Length | 16.31 in |
| Height | 4.63 in |
| Width | 9.75 in |
| TixHi | 10x14 |
| Shelf Life | 365 Days |
| Storage Temp Max/Min | 0°F / 0°F |
TYSON FOODS, INC. TRADEMARKS AND REGISTERED TRADEMARKS ARE OWNED BY TYSON FOODS, INC. OR ITS SUBSIDIARIES.