Product#: 10000072063
GTIN#: 00023700062871
Product#: 10000072063
GTIN#: 00023700062871
Serving Size 3 Oz. (84g)
About 36 Servings Per Container
Amount Per Serving
230
Daily Value % *
17g
22%
5g
0g
5g
7g
110mg
37%
410mg
18%
4g
1%
0g
0%
2g
Includes 1g Added Sugars
2%
16g
32%
0mcg
0%
10mg
2%
1mg
4%
430mg
10%
*The % Daily Value tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice.
To inquire if a signed copy of the product formulation statement or Child Nutrition statement is available for this item, please contact the Tyson Foodservice Customer Relations Team at 1-800-248-9766. Or email CustomerRelations@tyson.com.
Chicken wing sections, water, contains 2% or less of: brown sugar, cane molasses, food starch, dehydrated garlic, extractives of paprika, garlic powder, maltodextrin, molasses, natural flavors, natural smoke flavor, onion powder, paprika, salt, spices (including celery seed), sugar (sucrose), tomato powder, vinegar, yeast extract. blanched in vegetable oil.
Thaw product completely under refrigeration. From Thawed: Open package contents and spread out in a single layer, on a foil lined baking sheet sprayed with pan release. Bake at 375°F for 18 to 21 minutes until internal temperature reaches 145°F.
Thaw product completely under refrigeration. From Thawed: Open package and spread contents in a single layer, on a foil lined baking sheet, sprayed with pan release. Bake at 375°F until internal temperature reaches 145°F, approximately 15 minutes.
| Gross Weight | 10.6 lb |
| Net Weight | 10 lb |
| Cube | 0.45 CF |
| Length | 13.56 in |
| Height | 6.63 in |
| Width | 8.56 in |
| TixHi | 10x10 |
| Shelf Life | 365 Days |
| Storage Temp Max/Min | 0°F / 0°F |
TYSON FOODS, INC. TRADEMARKS AND REGISTERED TRADEMARKS ARE OWNED BY TYSON FOODS, INC. OR ITS SUBSIDIARIES.