Product#: 10000044425
GTIN#: 00880760090776
Serving Size 1 Piece (70g)
90 Servings Per Container
Amount Per Serving
150
Daily Value % *
10g
13%
3g
0g
3g
4g
35mg
12%
240mg
10%
3g
1%
1g
4%
1g
Includes 0g Added Sugars
0%
13g
26%
0mcg
0%
30mg
2%
1mg
6%
400mg
8%
One 2.50 oz. Charbroiled Turkey Pattie Provides 2.00 oz. Equivalent Meat/Meat Altenlate For Child Nutrition Meal Pattern Requirements. (Use Of This Logo And Statement Authorized By The Food And Nutrition Service, USDA 09-15. )
*The % Daily Value tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice.
To inquire if a signed copy of the product formulation statement or Child Nutrition statement is available for this item, please contact the Tyson Foodservice Customer Relations Team at 1-800-248-9766. Or email CustomerRelations@tyson.com.
Turkey, water, textured soy protein concentrate, unsweetened applesauce (apples and water, ascorbic acid to maintain color), contains 2% or less of: dehydrated onion, garlic powder, maltodextrin, modified corn starch, natural flavor, potassium phosphates, salt, sodium phosphates, spice, sugar, tea powder, yeast extract.
From frozen state, bake in preheated 350°F conventional oven for 14-16 minutes or until internal temperature reaches 145°F.
From frozen state, bake in preheated 350°F convection oven for 7-9 minutes or until internal temperature reaches 145°F.
| Gross Weight | 15.42 lb |
| Net Weight | 14.06 lb |
| Cube | 0.99 CF |
| Length | 19.88 in |
| Height | 6.63 in |
| Width | 13 in |
| TixHi | 7x6 |
| Shelf Life | 365 Days |
| Storage Temp Max/Min | 0°F / 0°F |
TYSON FOODS, INC. TRADEMARKS AND REGISTERED TRADEMARKS ARE OWNED BY TYSON FOODS, INC. OR ITS SUBSIDIARIES.