Product#: 10000019100
GTIN#: 00071421091007
Serving Size 1 Piece (76g)
100 Servings Per Container
Amount Per Serving
180
Daily Value % *
13g
17%
6g
1g
0g
5g
30mg
10%
320mg
14%
2g
1%
1g
4%
0g
Includes 0g Added Sugars
0%
12g
23%
0mcg
0%
30mg
2%
2mg
10%
290mg
6%
One 2.70 oz. Fully Cooked Charbroiled Beef Patty provides 2.00 oz. equivalent meat/meat alternate for child nutrition meal pattern requirements.
*The % Daily Value tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice.
To inquire if a signed copy of the product formulation statement or Child Nutrition statement is available for this item, please contact the Tyson Foodservice Customer Relations Team at 1-800-248-9766. Or email CustomerRelations@tyson.com.
Ground beef (not more than 30% fat), water, textured soy protein concentrate, contains 2% or less of: dextrose, onion powder, salt, sodium phosphates, spices (including celery seed), tea powder, yeast extract.
From frozen state, bake on a pan in a preheated conventional oven at 350°F for 12 minutes.
From a frozen state, bake on a pan in a preheated convection oven at 350°F for 8 minutes.
Microwave on high power setting for about 1-1/2 minutes. Microwave ovens vary. Times given are approximate.
| Gross Weight | 18.14 lb |
| Net Weight | 16.88 lb |
| Cube | 0.79 CF |
| Length | 15.88 in |
| Height | 6.63 in |
| Width | 13 in |
| TixHi | 9x6 |
| Shelf Life | 455 Days |
| Storage Temp Max/Min | 0°F / 0°F |
TYSON FOODS, INC. TRADEMARKS AND REGISTERED TRADEMARKS ARE OWNED BY TYSON FOODS, INC. OR ITS SUBSIDIARIES.