Product#: 10368640928
GTIN#: 00023700050724
Serving Size 1 Piece (62g)
About 215 Servings Per Container
Amount Per Serving
140
Daily Value % *
6g
8%
1g
0g
3g
2g
40mg
13%
250mg
11%
8g
3%
1g
4%
0g
Includes 0g Added Sugars
0%
13g
26%
0mcg
0%
10mg
0%
1mg
4%
210mg
4%
*The % Daily Value tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice.
To inquire if a signed copy of the product formulation statement or Child Nutrition statement is available for this item, please contact the Tyson Foodservice Customer Relations Team at 1-800-248-9766. Or email CustomerRelations@tyson.com.
Chicken breast tenderloins, water, whole wheat flour, enriched wheat flour (enriched with niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), food starch, contains 2% or less of: garlic powder, leavening (sodium acid pyrophosphate, baking soda), maltodextrin, modified food starch, natural flavor, onion powder, paprika and turmeric extract, salt, sodium phosphates, spices, sugar, wheat gluten, yeast, yeast extract, yellow corn flour. breading set in vegetable oil.
Appliances vary, adjust accordingly Preheat oven to 375°F. Heat for 10-12 minutes.
| Gross Weight | 32.59 lb |
| Net Weight | 30 lb |
| Cube | 1.78 CF |
| Length | 23.5 in |
| Height | 8.38 in |
| Width | 15.63 in |
| TixHi | 5x8 |
| Shelf Life | 365 Days |
| Storage Temp Max/Min | 0°F / 0°F |
TYSON FOODS, INC. TRADEMARKS AND REGISTERED TRADEMARKS ARE OWNED BY TYSON FOODS, INC. OR ITS SUBSIDIARIES.